Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím! (1957) aneb Poselství, které daleko překonalo hranice naší vlasti + „němý Švejk“ Karla Lamače z r. 1926

Přečtěte si též tento článek: 1. sv. válka, občanská válka, čs. legie v Rusku

Dobrý voják Švejk (1956)

Kinematografií se už od dob němého filmu táhne pestrá nit pokusů o více či měně věrné adaptace tohoto Haškova slavného románu. Mezi nejznámější patří bezesporu Lamačův film z roku 1926 s Karlem Nollem v roli Švejka, Fričova adaptace se Sašou Rašilovem, natočená na počátku třicátých let či zdařilá animovaná verze Jiřího Trnky. V roce 1957 natočil dvoudílnou a dodnes neznámější adaptaci režisér Karel Steklý. Její první část (Dobrý voják Švejk) zpracovává první díl románu a vy se tedy můžete setkat Josefem Švejkem, pražským obchodníkem se psy a sledovat jeho osudy od chvíle, kdy je po sarajevském atentátu zatčen, vyšetřován a po čase přes diagnózu notorického blba povolán do armády. Dostává se do vězení, odkud je vyreklamován feldkurátem Katzem, jako jeho osobní sluha a když ten jej po čase prohraje v kartách, stává se neštěstím nadporučíka Lukáše. (oficiální text distributora)

Poslušně hlásím (1957)

Komedie podle románu Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“. Poslušně hlásím: Tak se v úvodu druhého dílu filmové adaptace Haškova románu „Dobrý voják Švejk“ představuje jeho hlavní postava Josef Švejk. Se svéráznou typicky českou postavičkou vojáka Švejka se tentokrát setkáte na cestě na frontu a nakonec přímo v bojové linii. Můžete se podívat na jeho slavné vlakové příhody a také zřejmě nejslavnější epizodu románu, Švejkovu budějovickou anabázi. Nechybí scéna s tajně koupeným koňakem, epizoda se Švejkem coby falešným ruským zajatcem, včetně soudu, ani scéna v níž je poručík Dub přistižen v bordelu. Přestože kritika nenechala po uvedení do kin, na filmu nit suchou, je dnes Steklého adaptace bezpochyby tou nejslavnější a nezapomenutelnou. (oficiální text distributora)

Dobrý voják Švejk (film, 1926)

Dobrý voják Švejk je němá filmová groteska z roku 1926, ve které hlavní postavu Švejka ztvárnil Karel Noll. Režisér filmu Karel Lamač ve filmu hrál vedlejší dvojroli hostinského Palivce a nadporučíka Lukáše.

Snímek byl natočen na námět z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslava Haška.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *