CO ČECH, TO MUZIKANT! Aneb: Duše národa žije v hudbě 🎼. Buďme právem hrdí na naše hudební mistry! Neboť oni by nemohli vyrůst, kdyby nebylo nás. Kdyby nebylo v duši krásného a v srdci ušlechtilého českého národa, který právě tyto vlastnosti projevil v bohaté tvorbě lidové. Nu a z ní posléze vyrostla ta nejskvělejší hudební díla, jež dodnes obdivuje celý svět. Především bychom je však měli obdivovat a milovat my, Češi. Máme zač bojovat! I kdyby to byla „jen“ naše něžná i jásavá zpěvnost a nesporně výjimečné hudební nadání. Neboť: „Duše národa žije v hudbě!“
S vynikajícím kontrabasistou Markem Lustigem projdeme postupně dějinami (nejen) české hudby od nejstarších dob až po současnost. Přejeme vám krásný poslech a doufáme, že vás tyto pořady pohladí po duši a že nás všechny znovu propojí s našimi kořeny a probudí v nás oprávněnou hrdost na český národ, jehož jsme neoddělitelnou součástí.



1. díl – DUŠE NÁRODA ŽIJE V HUDBĚ
Stručný (a pouze dílčí) průřez staletími vynikající české muziky: Česká hudba je po celém světě přijímána s nadšením. Posilujme své češství prostřednictvím hudby! – Skvělý systém hudebního vzdělávání po 2. svět.válce: LŠU, konzervatoře atd. Polarizace kvality hudebního vzdělání u nás dnes: vynikající výkony i absolutní dno. – České chorály – Okénko do české středověké hudby – Čechy jako konzervatoř Evropy od 18. století – Založení Pražské konzervatoře jako 1. ve střední Evropě v r. 1808 (1811) – Česká kontrabasová škola (F. Simadl a F.Černý) – Česká houslová škola (Otakar Ševčík) – Vynikající interpreti (Ema Destinová, Beno Blachut, Ivo Žídek, fantastický hlas Evy Urbanové, Král houslí Jan Kubelík, Váša Příhoda, J. Suk, V. Hudeček aj.) – Naše mladé talenty aj.
Malá ochutnávka z menu 1. dílu
Na klavír hraje tehdy 11letá N. Lubbadová
A. Dvořák: Mazurek – Na housle hraje D. Oistrach
Dřevo se listem odieva – Nejstarší památky české hudby
2. díl – ČESKÁ HUDBA VE STŘEDOVĚKU
Základ církevního zpěvu: CHORÁL – Gregoriánský chorál – MŠE: Ordinárium (Kyrie, Gloria, credo, sanctus, benediktus, agnus dei) – Proprium – Chvalozpěvy, hymny, tropy a sekvence, melismata, koloratury – Notace hudby – Světská hudba: lidová píseň, umělá tvorba od 7. stol – Sbornik Carmina Burana (cca 1230) – Rytíři, truvéři, trubadúři, minnesangři a meistersingři – instrumentální hudba POČÁTKY ČESKÉ HUDBY: Slavné české chorály: Hospodine, pomiluj ny (přelom 10. a 11. stol.), Svatováclavský chorál, Velkomoravský chorál (zhudebnil J. Pavlica) – ČESKÁ gotika: Umělá tvorba („Dřievo sie listem odievá“) a česká duchovní píseň: Mistr Jan Hus (dobrý zpěvák, úpravy textů písní) – KTOŹ JSÚ BOŽÍ BOJOVNÍCI
Malá ochutnávka z menu 2. dílu
Carl Orff – O Fortuna ~ Carmina Burana
Minnesengři – Nezacházej slunce
Husitský chorál – Kdož jste boží bojovníci
3. díl – HUDEBNÍ RENESANCE V EVROPĚ
Historické pozadí: doba renesance obecně a v Čechách zvlášť – Hlavní představitelé hudební renesance v Evropě: Jean Ockeghem, Jacob Obrecht, Josquin Despréz- Vrcholná renesance – syntéza evropského vícehlasu: Benátská škola: Carlo Gesualdo da Venosa, Andrea Gabrieli, jeho syn Giovanni Gabrieli – Římská škola: Giovanni Pierlugi da Palestrina – Německo: Orlando di Lasso.
One Comment on “Co Čech, to muzikant aneb Duše národa žije v hudbě 🎼 – hudební seriál – 1. – 3. díl”