Co Čech, to muzikant aneb Duše národa žije v hudbě 🎼 – hudební seriál – 4. – 6. díl

Co Čech, to muzikant aneb Duše národa žije v hudbě 🎼 – hudební seriál – 1. – 3. díl

CO ČECH, TO MUZIKANT! Aneb: Duše národa žije v hudbě 🎼. Buďme právem hrdí na naše hudební mistry! Neboť oni by nemohli vyrůst, kdyby nebylo nás. Kdyby nebylo v duši krásného a v srdci ušlechtilého českého národa, který právě tyto vlastnosti projevil v bohaté tvorbě lidové. Nu a z ní posléze vyrostla ta nejskvělejší hudební díla, jež dodnes obdivuje celý svět. Především bychom je však měli obdivovat a milovat my, Češi. Máme zač bojovat! I kdyby to byla „jen“ naše něžná i jásavá zpěvnost a nesporně výjimečné hudební nadání. Neboť: „Duše národa žije v hudbě!“

S vynikajícím kontrabasistou Markem Lustigem projdeme postupně dějinami (nejen) české hudby od nejstarších dob až po současnost. Přejeme vám krásný poslech a doufáme, že vás tyto pořady pohladí po duši a že nás všechny znovu propojí s našimi kořeny a probudí v nás oprávněnou hrdost na český národ, jehož jsme neoddělitelnou součástí.

    4. díl – Hudební renesance v Čechách

    Z obsahu: Duchovní písně v rámci jednoty bratrské – vznik tzv. noty obecné – Literátská bratrstva – Mnoho kancionálů krásně výtvarně zpracovaných – Literátské kůry – Rozsáhlá tvorba od starých kompozičních technik až po polyfonii nizozemského typu: „Náš milý svatý Václave“ (svatováclavský chorál je užit jako cantus firmus) – Utváření české zpěvnosti: „Pane bože buď při nás“ – Josef II. bratrstva ruší (1785) – absence sborového zpěvu až do 19.stol. – Instrumentální hudba: Vývoj nových druhů nástrojů, zejména smyčcových – Vznik houslí: Vyvinuly se z viol da braccio – Dechové nástroje: zobcová flétna až 9 druhů – příčná flétna od poloviny 16.stol – šalmaje – bomharty – předchůdci fagotu – pumort (předchůdce hoboje) – Nátrubkové nástroje (cink, cink-serpent) – Bicí nástroje – Klávesové nástroje: zdokonalení varhan – Předchůdci klavíru: clavichord – clavicembalo – Rozvoj tanečních forem: pavana, gagliarda – Kapely: Dvorská kapela v Praze (založena Ferdinandem I.) – vrchol za doby Rudolfa II. ( na trůnu 1576-1612) – Kryštof HARANT z Polžic a Bezdružic (1564-1621): Spisovatel, válečník, dvořan, diplomat, nadprůměrný skladatel – Pro účast v českém stavovském povstání popraven na Staroměstském náměstí v Praze – Jeho hrad Pecka vypálen: Zničeny byly jeho rukopisy a velká sbírka hudebních nástrojů, z jeho tvorby se dochovalo jen torzo – Hudební výchova a vzdělávání: zpěv byl součástí základní školní výuky – Jan BLAHOSLAV: Hudební teoretik, historik, biskup jednoty bratrské: „Musica, tj. knížka zpěvákům náležité zprávy v sobě zavírající“ – Lidová píseň: “ Čížku, ptáčku zeleného peří“ „Proč kalina v struze stojí“ „Stojí lipka v širém poli“ aj.

    5. díl – Hudební BAROKO – 1. část

    Znáte pojem „český Bach“? A věděli jste, že takové „české Bachy“ 😊 máme dokonce dva? – Úvod do doby – Charakteristické rysy a techniky barokní hudby: (dur-moll tonalita, basso continuo, concertantní princip, melodie, rytmika, harmonie, kontrasty, homofonní x polyfonní sazba aj.) – Formy: opera oratorium, kantáta, koncert, mše, symfonie x sinfonia,toccata, fuga, vznik OPERY, triosonáta aj. – Hudební ukázky: G.F.Handel, Bohuslav Matěj Černohorský, Jan Dismas Zelenka aj.

    6. díl – Hudební BAROKO – 2. část

    České hudební baroko zdobené dvěma „českými Bachy“. Adam Michna z Otradovic – Pavel Josef Vejvanovský – Bohuslav Matěj Černohorský – Jan Dismas Zelenka.

    Hudební ukázky: Adam Michna z Otradovic: Loutna česká tři části Pavel Josef Vejvanovský: Serenáda pro 4 trubky, fagot, timpani a smyčce Jan Dismas Zelenka: Sinfonia in c

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *