Osvobození Prahy – třetí díl válečné trilogie O. Vávry nám připomíná památné květnové dny r. 1945 – Pražské povstání a osvobození ČSR hrdinnou Rudou armádou

Dvou dílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie. Líčí události z májových dnů 1945 v bývalém protektorátu kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím spojencům. Film byl natočen v roce 1976 jako poslední díl volné trilogie – „Dny zrady“ – „Sokolovo“ – „Osvobození Prahy“. (…) Zajimavé jsou historické rekvizity a triky které režisér použil při realizaci. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

Recenze diváků:

Análisti opäť v akcii- kritizujú pravdu a chvália západnú falošnú koncepciu a priebeh dejín. Pán režisér Vávra ostane navždy v pamäti práve pre svoju historickú trilógiu o zločinoch „spojencov“ – Británie a Francúzska- voči Československu. Mníchovská zrada- a následný hrdinský spoločný boj Čechov a Slovákov za Československo- navzdory všetkým Vlajkám( českí fašisti) a Hlinkovým gardám. A oslobodenie Prahy- Červená armáda umierala-aby zabránila Schörnerovým hrdlorezom v masakrovaní pražského obyvateľstva.Vávra sa touto trilógiou vyšvihol medzi režisérov európskeho a svetového formátu… Alebo ste to už zabudli- NSR priniesla cukrkandle? Vtedajší a dnešní zradcovia sa nelíšia- iba majú iný OBAL…

Tak se po nějakých 12 letech vracím ke komentáři, abych se vysmál pitomcům, co v zájmu „napravování historie“ plkají nové lži a mýty. Tak tedy: Vlasovci Prahu v žádném případě neosvobodili, víme? Ano, byli tady a v jednu chvíli povstalcům pomohli se udržet, ale v době, kdy se stáhli, boje dále pokračovaly a Němci v Praze stále bojovali. Jejich úloha je nebetyčně zveličována a tím se tvoří nový mýtus, to vše proto, že 30 let po pádu komunismu má někdo potřebu se „hrdinně“ tlouci v prsa a ukázat své správné přesvědčení. Nadto, nebyla kurňa v celém Československu jen Praha, ale dnes jako by se z doby osvobozování naší země všechno smrsklo na Plzeň a na Vlasovce (jejichž úlohu např. při potlačování Varšavského povstání, protipartyzánských operací a i vyhlazování obcí na našem území strážci nové pravdy a historičtí analfabeti zapomínají, jakož i na to, že sám Vlasov o žádnou pomoc povstalcům nestál, to byla osobní iniciativa generála Buňačenka). A já nehodlám podléhat těm nesmyslům, které se rojí a které balí celou válku do nových „souvislostí“, ukazují vše „z nového úhlu“ a tak dále. Ergo, zvyšuju hodnocení na 4.

Tak mám za sebou poslední díl Vávrovy velkolepé válečné trilogie a neodpustím si rejpnutí, protože by mě zajímalo kolik z těch rádoby odborníků co tu vykřikují cosi o zkurvených bolševických sračkách to opravdu viděli. Já tohle prostě nehodlám hodnotit nemyslím si, že film ukazuje, že bojovali jenom komunisti a nikdo jiný. Film zkrátka zobrazuje co se dělo na téhle straně a zbytek nezachycuje i když o tom, že Američani osvobodili Plzeň tam zmínka je, tak o co go? Jinak precizně natočené válečné scény mě opět přikovali k obrazovce. Vávra prostě uměl řemeslo jako nikdo a měl jsem za to, že to se tu hodnotí především, ale to jsem se asi spletl…85%

Poslechněte si také úryvky z knihy I.S.Koněva „Čtyřicátý pátý“, v nichž popisuje pražskou operaci:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *